Bazı ırkların daha kalın ve sık bir tüy yapısı vardır ki bu ırklarda tüy dökme genellikle daha önemli bir problem haline gelir. Hayvanlar kış aylarında daha kalın ve sık bir tüy yapısına bürünürken sıcak ev ortamında gereksiz hale gelen bu tüyler daha fazla dökülür. Yazın ise zaten daha az tüye ihtiyaç duyarlar ve doğal olarak daha fazla tüy dökerler. Ayrıca birçok cilt hastalığında ya da dengesiz ve yetersiz beslenme durumlarında da tüy dökme artar.
Tüm kedi ve köpek sahiplerinin belki de ortak sorunudur tüy dökme problemi çünkü yaşı, ırkı ya da cinsiyeti önemli olmaksızın tüm hayvanlar tüy döker ve dökecektir.
Öncelikle dostunuzu düzenli olarak fırçalayın. Böylece hem dökülecek tüyleri önceden toplar, hem de cildin havalanmasını sağlayıp gerekli tüy bakımını yaparsınız. Bazı hayvanlar sert tel fırçalardan, bazılarıysa kısa ve yumuşak dişli eldivenlerle neredeyse okşanarak fırçalanmaktan hoşlanır. Doğru fırçayı bulmak onu fırçalayabilmenizi kolaylaştıracaktır.
Onu iyi besleyin çünkü sindirilebilirliği yüksek kaliteli protein kaynakları içeren dengeli diyetler tüy sağlığı için çok önemlidir. Sağlıksız tüyler daha çok dökülür.
Esansiyel yağ asitleri, çinko ve biotin gibi maddeler tüy yapısını destekler ve çok tüy döken bir hayvanlarda bu maddeler mutlaka dışarıdan verilmelidir.
Kaliteli ve parlak bir tüy yapısı sağlık göstergesidir ve küçük dostunuzun tüm sağlık sorunları tüy yapısını etkileyecektir. Alerjik cilt hastalıklarının ve özellikle pireler gibi dış parazitlerin varlığında tüy dökme artacaktır. Mutlaka veteriner hekiminize danışın, düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmeyin ve dostunuzun bir sağlık sorunu olmadığına emin olun.
Düzenli banyolar ve temizlik dostunuzun cildine sağlık kazandırır ancak her köpeğin ihtiyaç duyacağı yıkanma sıklığı da farklıdır. Yağlı bir cilde sahip bir köpek daha sık yıkanabilirken, kuru cilde sahip hayvanları sık yıkamak ciltlerinin kepeklenmesine ve gerekli yağ tabakasının kaybolmasına neden olur, böylece tüy dökülmesini artar.

ACİL DURUMLARDA VETERİNER HEKİMİNİZE DANIŞINIZ.

BEYAZ PATİ VETERİNER KLİNİĞİ

24 SAAT AÇIK ACİL VETERİNER.

Leave a reply