Pet Mikroçip Nedir?

Yazar Kasım 10, 2015 Makaleler

Kayıp hayvanlar ve çalınan hayvanların bulunması için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Deri altına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çip, okuyucu cihaz ile taranarak iletişim bilgilerinize ulaşılır.

MİKROÇİP TAKTIRMAK ZORUNLUDUR…

Uzaklardaki harika kokular, renkli ve keşfedilesi şeylerle dolu dünya çoğu zaman hayvanların güvende oldukları, karınlarının doydukları yuvalarından uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Çalınma vakaları ise her geçen gün artmaktadır.Mikroçip böylesi durumlarda evcil hayvanlar ve sahipleri içinkurtarıcı olarak görülebilir. En azından hayvanınız kaybolduğu takdirde geri döneceği umudunu yitirmemeniz için bir sebeptir.

Pet Mikroçip Hakkında Sorular

Mikroçip’in kullanım süresi ne kadardır?
Mikroçip üzerinde herhangi pil yada güç kaynağı yoktur. Evcil hayvanların ortalama ömrününden daha fazla dayanacak kadar tasarlanmıştır.

 1. Mikroçip takılırken hayvanlar bayıltılıyor mu?
  Hayır, mikroçip takılırken anesteziye gerek duyulmamaktadır.
 2. Mikroçip uygulaması yapılırken hayvanların canı ne kadar yanar?
  Mikroçip özel bir enjektör yardımı ile deri altına yerleştirilmektedir. Bu enjektör normal kanüllerden biraz daha kalındır. Uygulama, aşılama işlemine benzediği için uygulama yapılan hayvanın canı yine aşılama işlemindeki kadar yanacaktır.
 3. Mikroçipi kendimiz takabilir miyiz?
  Eğer veteriner Hekim değilseniz hayır. Mikroçip uygulaması sadece veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır.
 4. Mikroçip uygulaması kaç yaşında yapılmalıdır?
  Mikroçip uygulaması hayvanınız 8 haftalık olduktan sonra veteriner hekiminizin sakınca görmediği herhangi bir tarihte yapılabilir.

Mikroçip Özellikler

 • Pet Mikroçip Sancılı değildir
  Prosedür çok basittir ve ameliyatlardaki gibi anestezi gerektirmez. Aşılamaya benzer bir işlemdir. Veteriner hekiminiz pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi
  enjektör aracılığıyla çip takılacak hayvanın deri altına yerleştirir.
 • Pet Mikroçip Kalıcıdır
  Mikroçip bir kez yerleştirildikten sonra yenilemeniz gerekmez. Evcil hayvanınız kaybolduğu takdirde sokak hayvanları bakımevlerinin ve veteriner kliniklerinin  tarama yaparak bulabilecekleri kalıcı bir numarası olacaktır. Bu numara sayesinde sistemde iletişim bilgilerinize dolayısıyla size ulaşılacaktır.
 • Pet Mikroçip Evcil Hayvanınızın Yuvasına Dönebilmesi İçin Büyük Şansdır
  Eğer hayvan dostunuz kaybolduysa ve birileri onu bulduysa; onu bulanların size ulaşması için yapabilecekleri fazla şey yoktur. Fakat, üzerinde mikroçip varsa, veteriner kliniklerinin yada hayvan bakımevlerinin yapacağı öncelikli işlem mikroçip numarasından size ulaşmaktır.
 • Pet Mikroçip Ucuzdur
  Türkiye’de bazı belediyeler bu uygulamayı ücretsiz yapmakta; bazıları ise cüz-i miktarlar karşılığında yapabilmektedir. Eğer özel kliniklerde yaptırılmak istenirse; bedeli veteriner kliniğe göre değişmekle birlikte 50-100 TL arasındadır. Dostunuz kaybolduğunda yada çalındığında yaşayacağınız üzüntü ve sıkıntının yanısıra, onu bulmak için yapacağınız masrafları düşündüğünüzde küçük bir meblağdır.