Petkimlik Pet Hayvanları Kayıt Sistemi

Yazar Aralık 10, 2015 Makaleler

Kedi veya köpeğinize çip taktırdınız peki petkimlikte varmısınız?

www.petkimlik.com

Gereklilik:

 

Öncelikli olarak hayvanların haklarının güvence altına alınabilmesi ve kayıp veya çalınma gibi durumlarda hayvan ile hayvan sahibi arasındaki bağlantının kurulabilmesi için hayvana kalıcı bir kimlik sağlamak sahibinin birincil sorumluluğudur.

Bu nedenle 5199 No’lu Hayvanları Koruma Kanunu’nun 10. maddesine göre pet sahipleri  yapılan bütün işlemlerin, mevcut ya da geriye doğru izlenebilmeleri ve denetim altında tutulmalarının sağlanması amacıyla; hayvanını veteriner hekimler tarafından, mikroçip uygulaması ile kimliklendirip kayıt altına almakla yükümlüdürler.

 

 

Ulaşılabilirlik:

Petkimlik sistemi; Belediyeler, Veteriner klinik ve hastaneleri, yetiştiriciler, hayvanları koruma dernekleri, özel ve kamuya ait rehabilitasyon merkezleri, üniversite ve araştırma enstitüleri tarafından kullanılmaktadır.

Petkimlik sistemine yukarıdaki kurum ve kuruluşlar tarafından bu güne kadar 60.000’e yakın hayvan kaydedilmiştir. Kayıt noktaları hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

 

 

 

Fayda:

Petkimlik sistemi bünyesinde her kurum ve kuruluşun kendi amaçları doğrultusunda kullanabilecekleri bir modül ve arayüz bulunmaktadır. Rehabilitasyon merkezi yönetim sistemi, hayvan kayıt sistemi, online aşı karnesi ve kayıp bildirim sistemi bunlara birer örnek olarak verilebilir. çok yakın zamanda gönüllü networkü ile aktif hayvan kurtarma sistemini de devreye alacağız.

 

 

 

 

 

Güvenlik ve Gizlilik:

Petkimlik sisteminde kayıtlı olan pet sahiplerinin iletişim bilgileri kaydeden kurum dışında başka kurum ve kuruluşlarca görüntülenemez. Sistemde görüntülenen bilgiler pet’in bilgileri, sağlık karnesi, pet sahibinin adı soyadı ve hangi kurum tarafından kayıt altına alındığı ve bukurumun iletişim bilgileri ile sınırlıdır.Sisteme pet sahiplerinin iletişim bilgilerinin de girilmesi mecburi değildir. Bu sayede kayıtlı kişilerin gereksiz şekilde 3. şahıslar tarafından rahatsız edilmesinin önüne geçilmesi sağlanmıştır.

 

Her yıl binlerce kedi ve köpek ya ötenazi ile ya da sokakta bir şekilde can veriyor. Büyük bir ihtimalle sizde Boncuk ya da Kont’unu kaybetmiş birisini tanıyorsunuzdur. Ve maalesef büyük bir ihtimalle Boncuk ve Kont o binlerce hayatını kaybeden sokak hayvanından biri olabilir.

firefox

Peki size bunu çok büyük bir ölçüde önleyebilecek bir yöntemin olduğunu söylesek! Hayvan barınağı sizi aradığında ve Kont’u bulduklarını söylese, ne kadar mutlu olursunuz öyle değil mi?

Mikroçip teknolojisi bunun gibi birçok duygusal sevince neden olabilir.

 

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4, 6, 17 ve Uygulama Yönetmeliği’nin 7, 10 ve 21. maddelerinde bahsedilen, sahipli ve sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması için oluşturulmuş, özel ve kamu kurumlarının kullanım ve istifadesine sunulan bir elektronik kayıt sistemidir.

AMACI

 

 • Geriye dönük izlenebilirliği sağlamak
 • Kamu kurum ve kurulusları arasında gerekli olan koordinasyonun sağlanması
 • Bilimsel ve istatistiksel çalısmalar için bir veritabanı oluşturulması
 • Hayvan refahına dönük olarak çalışma yapan tüm kurum ve kuruluşların çalışmalarına katkıda bulunmak

 

VAROLAN SORUNLAR

 

 • İlgili kuruluşlarin çok başlılık ve koordinasyon eksikliği
 • Hayvanlarin kayıt altına alınmamasından kaynaklanan mükerrer uygulamalar ve sonuç olarak ortaya çıkan maddi kayıplar
 • Aslında aynı amacı paylaşan hayvan severlerle belediyelerin veri ve bilgi eksikliğinden dolayı karşı karşıya gelmeleri
 • Çeşitli kurum ve kuruluşlarca yürütülen rehabilitasyon hizmetlerinin kayıt altına alınmamasından kaynaklanan veri eksikliği ve suistimaller
 • Kontrolsüz üretilen ve satılan pet hayvanlarının sebep olduğu zoonoz ve diğer salgın hastalıklar

 

KULLANICILAR

 

 • Belediye Hayvan Rehabilitasyon Birimleri
 • Tarim İl ve İlçe Müdürlükleri Aşı ve Tedavi Birimleri
 • Üniversite Veteriner Hastane ve Poliklinikleri
 • Sivil Toplum Kuruluşları Hayvan Rehabilitasyon Birimleri
 • Özel Veteriner Muayenehane, Klinik, Poliklinik ve Hastaneleri
 • Ruhsatlı Ev ve Süs Hayvanı Satışı Yapan İş Yerleri (Petshop)
 • Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri

 

MikroÇip

Mikroçip nasıl bir şey?

Bir pirinç tanesinden daha büyük olmayan bu mikroçipler veteriner hekimler her türlü pet hayvanına implante edilebilirler. Bu çip kendine özel bir numara tasir. Kayıtlı olduğu sistemde hayvanın adı, sahibinin bilgileri ulaşılmak üzere bulunur.

Buradan mikroçip ile ilgili SIK SORULAN SORULAR‘a ulaşabilirsiniz.

Mikroçip nasil Çalısır?

firefox

Teknolojinin temelleri 2.nci Dünya savaşına kadar gider ancak son birkaç yılda ucuz ve bu derecede küçük duruma geldi ve pet sektöründe kullanılmaya baslandı.

Pet mikroçip radyo frekanslı identifikasyon (RFID) teknolojisi kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi RFID Mikroçipler, veri iletmek için radyo frekans dalgaları kullanır. RFID çip veri bulundurur ve elektromagnetik kuvvet ile enerjisini sağlayarak alıcısı ile veri alış verisi içinde girer.

Degisik RFID çipler vardır. Ancak hayvanlar için kullanılanlar aktif olarak bilgi transfer etmek zorunda değildirler. Sadece bilgiyi içerirler ve istendiğinde alıcı ile devreye girip bilgiyi aktarırlar. Bu çesit çiplere pasif çip denir. Pasif mikroçipler pil veya baska bir güç kaynaği içermezler.

Pirinç tanesi kadar küçük olan çipler birkaç bölümden oluşurlar. İlk olarak cam kapsül Bu cam kapsül biyouyumludur. Yani hayvana zarar vermez , toksik, allerjik değildir. Mikroçipler hayvanın içinde ilerlemesin diye polprpilen polymer ile kaplıdir. Bunuda polimer hayvanın bünyesinin kapsülün etrafında bir hücre duvarı örmesini sağlayarak yapar. (kaynak: identipet). Mikroçipleri cerrahi olarak çıkarmak zordur. Son kullanma tarihleri yoktur ve yıpranmazlar. Hayvanın hayatı boyunca kalırlar.

Kapsülün içinde ise bilgiyi tutan silikon bir mikroçip bulunur. Bunun yanında bir kapasitör ve bakır sarılı bobin vardır. Kapasitör okuyucudan aldığı frekansı alır ve enerji haline dönüştürerek çipe iletir. Çip çalışıp bilgiyi yine bobini anten olarak kullanıp alıcıya yönlendirir. Bu radyo frekansini alan Okuyucu mikroçip numarasını dekode eder ve ekranında bilgileri kullanıcıya gösterir.

Bünyesinde hiçbir güç kaynaği bulundurmadiği için mutlaka bir okuyucuya yada scannera ihtiyaç duyar.

Avrupada, mikroçip uygulaması daha yaygın ve standart haline gelmiştir. Pet hayvanlarının yarısına yakını çiplenmiştir. Umarız bizim ülkemizde de yeni çıkan yasalarla mikroçip uygulanması yaygin hale gelir.