Yavru Köpek Eğitimi

Yazar Kasım 18, 2015 Makaleler

Yavru Köpek Eğitimi

 

Eve yeni bir yavru köpeğin gelmesi evdeki herkes için heyecan verici bir şeydir. Bu güzellik ve şirinlik harikası canlılar eve gelir gelmez, bütün ev halkı için odak noktası olur. Eve yani bir yavru köpeğin gelmesi demek, sizin için yapacak çok işiniz var demektir. Evde yavru köpek eğitimi öğrenmeniz ve uygulamanız gereken en önemli şeylerden biridir.

İnsan yaşamına alışmada, yavru köpeğiniz tamamen size güvenir ve size bağlıdır. Ona yapacağınız liderlik ve vereceğiniz eğitim, onun ilerde nasıl bir köpek olacağını belirler. Yavru köpekler büyürken,  onların üzerindeki etkileriniz ile oluşacak karakterleri tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır. Yavru köpeğinizin geleceği sizin elinizdedir…

 

Yavru köpeğiniz acaba toplumun içinde güvenilir bir üye olabilecek mi?

Yavru Köpek Eğitimi – Maalesef Her Zaman Eğlenceli Değil…

Yeni yavru köpek sahipleri için, yavru köpeğinizin yapacağı hareketler sizin için şok edici olabilir. Bu sevimli canlılar, bazen tam bir kaka makinesi haline gelebilirler. Bunun yanında ısırma, çiğneme, kazma, ağlama ve daha fazlası sizleri bekliyor olabilir. Ama her şeye rağmen biz onları sevmeye devam edeceğiz ve onlara sadece izleyecekleri sınırları ve yönleri göstererek ailemiz arasına alacağız.

Eğer bizim gibi düşünüyorsanız, siz de yavru köpeğinizi olabildiğince küçük yaşta almalısınız. Hemen eğitimine başlayıp, onu olması gerektiği gibi bir köpek haline getirmelisiniz.

Yeni bir yavru köpeğin eve gelmesi sizin açınızdan büyük bir sorumluluk ve bağlılık gerektirir. Yavru köpeğinizin sağlıklı ve mutlu büyümesi için yapmanız gereken ve almanız gereken bir çok şey vardır. Bunlardan bazılarını ; evde yavru köpek eğitimi, kafes eğitimi, sosyalleştirme, tasma eğitimi ve temel itaat eğitimi olarak sıralayabiliriz.

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Verilir – Pozitif Eğitim (Şiddet İçermeyen)

Genel olarak köpek eğitiminde ödüllendirme ve köpeğinizi cesaretlendirme önemlidir ancak yavru köpek eğitimi denince bunlar bir kat daha önemli oluyor. Eğitime köpeğiniz eve gelir gelmez başlayın – Hiç bir zaman erken diye bir şey yoktur. Yavru köpeğinizi başarılı bir şekilde eğittiğinizde istenmeyen davranışlardan kurtulmuş ve tam olarak sizin istediğiniz gibi dost edinmiş olacaksınız. Köpeğiniz henüz yavruyken onu doğru eğitirseniz ileride ortaya çıkabilecek davranış bozukluklarını da engellemiş olursunuz.

Yavru köpek eğitim seanslarınızın kısa ve eğlenceli olmasını sağlayın. Yavru köpeğinizin davranışlarını şekillendirmek için başta temel itaat komutları ile başlayın ve daha sonra bu komutlar üzerine daha ileri seviye komutları koyabilirsiniz. Yavru köpek eğitimi, eski moda şiddet içeren metotlar yerine, karşılıklı sevgi ve saygı temelli metodlar ile verilir.

Yavru köpek eğitimi esnasında kesinlikle yetişkin olmayan bir hayvan ile çalıştığınızı unutmayın. Gerçekçi, sabırlı, esnek ve daima adli olun. Köpeğiniz sizin ona öğreteceğiniz hiç bir şeyi daha önceden bilmediği için başta yapacağı hataları lütfen maruz görün ve bu hataları ilerde tekrarlamaması için bol bol tekrar yapın.

Yavru köpeğiniz ile geçirebileceğiniz bu muhteşem anların tadını çıkarın. Bu anlar sayesinde siz ve köpeğiniz arasında bağ güçlenecek ve köpeğinizle birlikte çok daha mutlu bir şekilde yaşayacaksınız.

 

Yavru Köpeğinizi Evde Nasıl Eğitirsiniz?

Yavru köpek tuvalet eğitimi çok önemli bir konu olmakla beraber, bir yarış değildir. Burada önemli olan şey köpeğinizin yanlış hareketlerini engellenmek ve doğru hareketlerini ödüllendirip, alışkanlık haline getirmesini sağlamaktır. Sonuçta köpekler başta nasıl alışırlarsa o şekilde davranırlar.

Köpeğinizi arada bir dışarıya çıkartıp, istediği yere tuvaletini yapması, tuvalet eğitimi değildir.

Başlangıçta yavru köpeğinizin tuvaletini yapması için doğru veya yanlış yer yoktur.

Tuvaleti gelir ve yapar. Bizim görevimizi, ona nerenin doğru nerenin yanlış olduğunu pozitif bir şekilde öğretmektir.

Yavru köpekler iç güdüsel olarak yattığı yeri temiz tutmak isterler. Aşağı belirteceğim yavru köpek tuvalet eğitimi metotlarında bunu kendi avantajımıza kullanacağız.

Yavru köpek tuvalet eğitimi süresince ne kadar dikkatli de olsanız, mutlaka köpeğiniz bazen ortalığı kirletecektir. Merak etmeyin, bu hataları azaltmak sizin elinizde…

Pis kokuları da dert etmeyin piyasa ki koku gidericiler ile çok rahat bir şekilde istenmeyen kokulardan kurtulabilirsiniz…

Yavru köpeğinizin kapasitesine dikkat edin ve gerçekçi olun. Sonuçta onlar daha küçük hayvanlar ve onları çok uzun süre kontrol altında tutamazsınız.

Köpeğinizin mama ve su işlerini günlük programlayın ve sürekli bu programı takip edin(Her gün aynı saatte mama verin.). Mama verme zamanını yatma zamanına yakın tutmayın. Köpeğinizin su kabını yatmadan önce yanında alın ve sabah ilk iş olarak tekrar yanına koyun.

Aşağıya yazacaklarımız köpeğiniz eve gelir gelmez başlanması gereken şeylerdir. Olabildiğince yazdıklarımı uygulamaya çalışın.

Kaliteli bir köpek kafesi… Kafesin içi rahat, konforlu olmalı ve köpeğinizin boyutlarına uygun olmalıdır.

 

  1. Kafesi koyacağınız bir yer seçin.Herhangi bir yer olabilir ancak köpeğin tuvaletini yapacağı yerden uzak olmasına dikkat edin.
  2. Siz çalışırken ya da başka bir işle meşgulken, daha çok küçük olan yavru köpeğinizin evin içindeserbestçe dolaşmaması Bu yüzden onunla ilgilenmediğiniz zaman onun için alınmış kafes ya da başka bir şey ile sınırlandırılmalıdır. Ancak bunu yanlış anlamayın kesinlikle onu oraya hapsedin canınız istediğinde sevmek için arada çıkarırsınız şeklinde değil… Saat başı onu tuvaletini yapması için artık siz tuvalet için nereyi seçtiyseniz oraya götürüp tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız.
  3. Yavru köpeğinizi tuvaletini edeceği bölgede sürekli gezdirin. Bu sırada ona istediğiniz bir sözcüğü söyleyerek (Ben “Acele Et!” komutunu kullanıyorum.) yavrunuzun tuvalet etme eylemi ile komut arasında bağlantı kurmasını sağlayın. Tuvaletini istediğiniz yere yaptığında onu sevebilir ya da ödüllendirebilirsiniz; eğer istemediğiniz bir yere yaparsa onu sert bir dille uyarabilirsiniz (Ben “Hayır” şeklinde uyarıyorum.) Bu şekilde tekrarlar yaparak köpeğinize ilk eğitimini vermiş olacaksınız.
  4. Eğer köpeğiniz tuvalet etrafında dolanırken3-4 dakika içerisinde tuvaletini yapmazsa, onu tekrar kafesine götürün ve 20 dakika sonra tekrar deneyin.
  5. Ufak tuvalet geziniz başarıyla sonuçlandıktan sonra, köpeğinizle biraz oynayınve onu tekrar kafesine götürün.
  6. Bunu 60 dakikada bir tekrarlayın.Bu günlük programa uyduğunuz takdirde sonuçlar mükemmel olacaktır. Unutmayın burada yapamaya çalıştığımız şey, mümkün olduğunca hatalı davranışları azaltıp, iyi davranışları açığa çıkarmaktır.
  7. “Geceleri ne yapacağız peki?” dediğiniz duyar gibiyim. Evet, öncelikle ilk yapmanız gereken şey köpeğinizi yatma zamanına yakın beslemeyinve su kabını kafesinin yanından uzaklaştırın(sabah ilk iş su kabını yerine koymayı unutmayın.) Sonra ki yapmanız gereken şey biraz zahmetli gelebilir ama gece bir yada iki kez uyanıp köpeğinizin tuvaletini yapmasını sağlayın. Bu şekilde yaptığınızda emin olun ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Başta biraz zahmetli olabilir ama ilerde sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Bu 60 dakikalık programınıza ilaveten köpeğinizi besledikten sonra 15 dakika içerisinde dışarı çıkartabilirsiniz.(Genellikle yavru köpekler yemek yedikten sonra 15 dakika içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını giderirler.)

Köpeğinizin tuvalet bölgesi ile yatma bölgesinin bir birinden ayrı olmasına dikkat ediniz.

 

ACİL DURUMLARDA VETERİNER HEKİMİNİZE DANIŞINIZ.

BEYAZ PATİ VETERİNER KLİNİĞİ

24 SAAT AÇIK ACİL VETERİNER.